Trenéři Park Golfu: Víme, že nic nevíme!

Čím více toho Tým Trenérů Park Golfu ví, tím větší pocit trenéři mají, jak kdysi pravil slavný Sokrates, že nic nevědí. A jelikož je jejich touha po informacích obrovská a naprosto si uvědomují, že je nezbytně nutné se vzdělávat a jít s dobou, neváhali, nasedli do auta a odjeli k našim sousedům na Penati.

Tam se učili od Andrewa Malleyho, Angličana narozeného v Liverpoolu, který je head professionalem v rakouském GC Hainburg a také je národním slovenským koučem. Z 90% jsou jeho nynějšími klienty elitní a profesionální hráči, ale jak říká sám Andy, čas si najde na každého dobrého člověka. Dříve byl head coachem například v německém Königsfeldu či Strombergu. Necelých 6 let hrál na túře. Co je ale důležité, trenérem je dlouhých 36 let, za kterých nejen, že se mnohé naučil, ale také udělal několik studií. Jeho vášeň pro golf se nezapře. Golf totiž neřeší jen v momentě, kdy spí.

Filozofie Andrewa Malleyho:
„Každého studenta je nutné brát jako individulního člověka. Švih a styl každého hráče je tak identický a vlastní, jako je jejich DNA.“
– snažím se předávat informace každému studentovi s vášní a enegií, abych je motivoval
– snažím se být lepším koučem každý den a nikdy se nepřestávám učit
– krátkodobé cíle pro dlouhodobý rozvoj je nejefektivnější způsob učení

 

Na naše trenéry byl Andy vskutku připravený, strávili spolu 9 hodin, ve kterých si naši trenéři zlepšovali vědomosti o velmi důležitých základech golfu, pojednávali například o skandinávském modelu a řešili, proč jsou hráči ze severských států tak úspěšní, dále se zabývali velice opomíjenou kinematikou, sekvencí a stabilizací. Dále následovala názorná ukázka, protože společně s trenéry jel za Andym i náš svěřenec Viktor Holubář, na kterém jsme mohli vidět Andyho při lekci. Poté se věnoval i švihu samotných trenérů, takže i oni odjížděli s úkoly a drilly, aby věděli, co mají do příště zlepšit.  A co na samotný výlet říkají naši trenéři?

Michaela Valášková: Myslím, že se mají naši klienti na co těšit. Andy nám totiž velmi jednoduše vysvětlil určité zákonitosi a to, jak golf funguje a co v něm nesmí chybět, bez ohledu na to, jak je kdo stavěný. A navíc nám pomohl i s tak základními věcmi, jako je například správný postoj pro jednotlivé hráče, jak si otestovat, kdo má oproti svému tělu krátké (dlouhé) paže a jak následně tvořit set up. Já sama s Andym trénuju a jeho individuální přístup mi vyhovuje maximálně. Je to vůbec první trenér, který jako první věc zohledňoval můj problém se zády, jako první trenér mě netrénoval jako kluky, protože mají prostě jiné tělesné proporce a síly, ale jako ženu, protože logicky nikdy nevygeneruju sílu stejným způsobem. Také mi řekl, že správnou sekvencí pohybu naberu rychlost švihu, tudíž i vzdálenost. Stabilizací pak přesnot. To chce slyšet každý. Do té doby pro mě správná sekvence byla tabu a pojem stabilizace byl pro mě cizí. Zkrátka se těším na další seminář.

Jan Smotlacha: Oceňuji především individuální přístup Andyho. Zásadní pro mě bylo především vysvětlení švihové sekvence. Jsem rád, že jsme si odvezli hromadu cviků a drillů,které za ta léta nasbíral protože těch není nikdy dost. Navíc jsou fakt dobré. Mně osobně Andy hodně vyhovoval, protože má hodně podobný přístup k výuce jako já. Například se snaží, abys dokázal zahrát opačnou ránu z fadu do hooku. Ale hlavně pro mě byly přínosné ty drilly. A nesmím opomenout testy, které nám řekl, díky kterým lépe rozeznáme, jak se jednotlivý klient nejlépe učí a vůbec jaký je, abychom věděli, jak ho vést.

Tomáš Jeřábek: Já si rozhodně odvezl nové přístupy k vnímání základního postoje a vůbec vnímání míče v postoji. Konečně mi to všechno do sebe zapadá a dává smysl. Celkově jsem ale získal i jiný pohled na práci s mládeží, když jsem viděl Andyho, jak trénuje Viktora. Především v tom, jak motivovat mládež přímo v tréninku pro lepší výkony.

Šimon Hájek: Bylo mi velkou ctí být jedním z trenérů z Park Golfu, kteří se vydali za velmi inspirativním golfovým trenérem, Andrewem Malleym. Doposud nikdy jsem golf svůj a golf lidí, které jsem trénoval, neposuzoval z pohledu našich tělesných predispozic. Zejména v tomto ohledu mi Andy otevřel oči, protože každý jsme jiný, každý jsme jedinečný. Nelze každého naškatulkovat do jednoho určitého švihu. Mělo by být cílem trenéra prvně prozkoumat schopnosti a možnosti jednotlivých studentů. S nimi dále pracovat, ne je přes moc tlačit do něčeho, co pro ně fyzicky není možné jen proto, že „na tour se to tak hraje“. Andrew má zároveň obrovskou zásobu cvičení pro všechna úskalí vašeho švihu. Všechna je umí velmi srozumitelně podat a proložit vtipnou historkou na účet jeho dosavadních zkušeností s golfovými tréninky.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů